پیغام کوتاه
ارشيو پيغام کوتاه   

 

زندگینامه دکتر مصطفی خرمدل

مختصرى درباره اين نويسنده
[مصطفی خرمدل]

دکتر مصطفی خرمدل از دانشوران و قرآن‌پژوهان مشهور کردستان ایران است. در سال ۱۳۱۵ در روستای «دهبکر» از توابع شهرستان مهاباد دیده به جهان گشود. دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مهاباد طی نمود و در این مدت به آموزش علوم دینی نیز مشغول بود. وی در سال ۱۳۴۶ه‌.ش از دانشگاه تهران در رشته‌ی زبان و ادبیات عرب موفق به دریافت مدرک لیسانس گردید و از زمان دانشجویی و پس از فارغ‌التحصیلی سال‌ها به خدمت آموزش و پرورش مشغول بود.

در سال ۱۳۵۲ در همان رشته از دانشگاه تهران با درجه فوق لیسانس فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۵۸ به اخذ دانشنامه دکتری فرهنگ عربی و علوم قرآنی از دانشکده الهیات دانشگاه تهران نائل آمد و پس از فارغ‌التحصیلی دوره فوق لیسانس همواره در دانشسرای عالی سنندج (که بعدها به دانشگاه کردستان تبدیل شد) به عنوان استاد و عضو هیأت علمی مشغول به تدریس بوده است. تحصیلات خود را تا دکتری زبان و ادبیات عرب ادامه داد. آثار ارزشمندی در زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات کردی و تفسیر قرآن کریم دارند که بیشتر آنها چاپ و منتشر شده است. ایشان نمونه اخلاق و پرهیزگاری و الگوی یک معلم واقعی بوده و هستند. تندرستی و توفیقات بیشتر ایشان را از خداوند متعال خواستاریم.

شرح حال استاد از زبان خودش:در سال ۱۳۱۵ در روستای دهبُکر مهاباد متولد شده ام پس از سپری شدن مدتی از زندگی خانواده پدرم در روستاهای لاچین lacin وچَقَل مصطفی cagalmistafe، شاید من چهار ساله بوده‌ام خانواده‌ی ما به شهرستان مهاباد بار سفر بربسته است و در آنجا رحل اقامت گزیده است.

به خاطر دارم سن و سالی از من گذشته بود هنوز مرا به مدرسه نفرستاده بودند. به هر حال در سال ۱۳۳۰ در مدرسه «سعادت» نام‌نویسی انجام پذیرفت و در کلاس تهیه آن زمان که تقریباً پیش مدرسه (آمادگی کنونی) بود به تحصیل پرداختم و سه سال در آن جا تحصیل کرده سپس به مدرسه «خیام» رفتم. هنوز دوره ابتدایی به پایان نبرده بودم به سبب بالا بودن سن و سال اینجانب برابر شناسنامه نه واقعیت مجبور شدم به طور مستمع آزاد سر کلاس بنشینم، از سال ششم ابتدائی تا پایان دوره دبیرستان به صورت متفرقه در امتحانات شرکت می‌نمودم.

کلاس اول دبیرستان بودم به علتی ترک تحصیل کردم و طلبه شدم پس از شش ماه و نیم‌طلبگی مجدداً در امتحانات متفرقه شرکت نمودم، پس از اخذ گواهینامه دوم دبیرستان مرا به سربازی بردند. کتاب‌های درس کلاس سوم دبیرستان را در پادگان‌های پسوه سلطنت‌آباد و خانه xonne (پیرانشهر ) مطالعه و با لباس سربازی گواهینامه سیکل اول را اخذ نمودم. در رشته ادبی ادامه تحصیل دادم و دیپلم ادبی را در سال ۱۳۴۱ در مهاباد دریافت کردم. در سال ۱۳۴۲ دانشجوی رشته ادبیات عرب دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شدم. در دوره تربیت معلم یکساله شرکت و پذیرفته شدم و آموزگار روزمزد ناحیه هفت تهران هم شدم در سال ۱۳۴۳ به عنوان آموزگار شاغل در دبیرستان در مهاباد به استخدام آموزش و پرورش درآمدم. در سال ۱۳۴۷ لیسانس ادبیات عرب را دریافت داشتم و تا سال ۱۳۵۰ دبیر دبیرستانهای مهاباد بودم. در این سال در فوق لیسانس رشته ادبیات عرب دانشگاه تهران پذیرفته شدم. به تهران رفتم و تا سال ۱۳۵۴ دبیر دبیرستانهای ناحیه ۱۰ و ۱۶ تهران بودم. در سال ۱۳۵۲ در رشته فرهنگ عربی و علوم قرآنی دانشکده الهیات و معارف اسلامی پذیرفته شدم. پس از اتمام واحدها و شرکت در امتحان استادی دانشگاه تربیت معلم تهران به وزارت اموزش عالی منتقل شدم و در سال ۱۳۵۴ در دانشکده‌ی تربیت دبیر سنندج که وابسته به دانشگاه تربیت معلم بود به تدریس مشغول شدم این دانشکده سپس وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاهان گردید. در سال ۱۳۵۴ ریاست دانشکده به اینجانب واگذار گردید. مدت چهار سال در این سمت ماندگار شدم. بعدها این دانشکده به دانشگاه کردستان تبدیل گردید. اینجانب در سال ۱۳۷۶ با تقاضای خود بازنشسته شدم و به زادگاه خویش مهاباد برگشتم و در دانشگاه آزاد اسلامی مجدداً استخدام و به کار تدریس و تألیف یا ترجمه ادامه دادم. تا این زمان کتاب‌های متعددی را تألیف و یا ترجمه نموده‌ام. کتاب‌هایی که یک یا چند بار به چاپ رسیده‌اند، عبارتند از: تألیفات: ۱- نماز فرمان خدا ۲- مکالمه روزمره زبان کردی، ۳- صرف دستور زبان کردی سورانی،۴- گلبُن دانش، ۵- نحو زبان فارسی، ۶- گنجینه صرف زبان عربی، ۷- گنجینه نحو زبان عربی، ۸- نگاهی گذرا به اعجاز علمی قرآن، ۹- تفسیر نور، ۱۰- تفسیر المقتطف.

ترجمه‌ها: ا- الله، ۲- عنایت یزدان، ۳- فی ظلال القرآن ۱۵ جلد.

تألیفات چاپ نشده: ۱- دستور زبان فارسی، ۲- در پرتو نور، ۳- فرازها و اندرزهایی از قرآن.

هم اینک دارای سه دختر و یک پسرم. پسرم پزشک عمومی است. دختر بزرگم لیسانس الهیات و معارف است. یکی از دخترانم لیسانس زیست شناسی و دیگری لیسانس رشته‌ی قضایی است.

شرح وقایع مهم زندگی استاد در ارتباط با قرآن به قلم خودشان:

در سال ۱۳۳۷ من دانش آموز کلاس اول دبیرستان بودم. مسجد محل ما دارای سه طلبه بود مُلای آن مسجد یک ساعت پیش از نماز مغرب به مواعظه می‌پرداخت. صدای دلنشین و قیافه بلند بالایی داشت. بیشتر احادیث پیغمبر (ص) را ترجمه و معنی می‌کرد. آن اندازه جمله «قال رسول الله» را تکرار می‌فرمود که من نوجوان فوراً می‌دانستم که «قال» یعنی فرمود. این نخستین واژه‌ای است که از زبان عربی آموخته‌ام. روزی از روزهای تعطیلات نوروز من در مسجد نشسته بودم، وقت غروب بود، واعظ مسجد در لابلای مواعظ خود ناگهان فرمود: هر کس که سرش لخت باشد به دوزخ می‌افتد! من که گمان می‌بردم هرچه این آقا می‌فرماید از خدا و رسول است، به گریه افتادم! مگر نه این است که من محصل هستم و از زمره کسانیم که چیزی بر سر ندارم؟! به طلاب آنجا گفتم دیگر من به دبیرستان برنمی‌گردم و می‌خواهم طلبه شوم. آنان هم به همان مُلا عرض کردند، او با خوشحالی پذیرفت. موضوع را با پدر و مادرم در میان نهادم. آنان کم سن و سال بودن و قیافه کوچک مرا بهانه کردند، من به ایشان عرض کردم: مُلا می‌فرماید: هر کس ملا بشود خدا هفت پشت و نسل او را به بهشت می‌برد! پدر و مادرم با شنیدن این مژده طلبه شدن مرا پذیرفتند.

چهار زانو در خدمت استاد نشستم. نخستین درس طلبگی ترکیب: «بسم الله الرحمن الرحیم» بود! باء حرف جر است، اسم بدان مجرور است…و … اصلاً من نمی‌دانستم باء حرف جر است یعنی چه؟ اسم بدان مجرور است … من که اسمی را نمی‌دیدم، آن چه می‌دیدم «سم» بود وبس … خیس عرق شدم چنین گمان بردم عربی آن اندازه مشکل است که از عهده‌ی آن بر نمی‌آیم، بر دست و پا افتادم ولی دیگر عار می‌دانستم که واپس بکشم. به ناچار شش ماه و نیم در مهاباد و روستاهای اطراف طلبه شدم. سرانجام به دبیرستان برگشتم. اما سراپا عاشق اسلام و زبان قرآن، یعنی عربی بودم، مرغ دلم بدینجا و بدانجا پر می‌کشید، ولی … وای دلم از دست بشدا … بال و پرم شکست!… حوزه‌ای نیست که بدان بروم! کشوری نیست که بدان بشوم! خود را به خدا سپردم تا سرانجام امواج زندگی در سال ۱۳۴۲ مرا به دانشگاه تهران انداخت و در همین سال با دو نفر از همشهریان خود خانه‌ای در جمشیدآباد تهران اجاره کردیم. یکی از این دو نفر قبلاً پیشنماز یکی از مساجد مهاباد بود. از او عاجزانه درخواست کردم که در تعلیم قواعد عربی یاری و کمکم کند، قبول کرد، وقتی پس از مدتی دیدم که در وقت تدریس دست خود را جلو دهانش قرار قرار می‌دهد تا نتوانم چنان که باید بشنوم و … سوگند خوردم آنچه ملاها می‌دانند باید یاد بگیرم! هنوز این راه را می‌سپرم، تا اگر عمری باشد آنچه لازم است بیاموزم. بدین منظور کتاب‌های متعدد صرف و نحو عربی را خریداری کردم و به مطالعه آنها پرداختم … به نظرم خودآموزی بزرگترین عامل یادگیری و پیشرفت است. اما تاکی مطالعه کنم و بیاموزم؟ پاسخ این است «من المهد الی اللحد»

همراه با تحصیل ادبیات عرب به عنوان آموزگار در ناحیه هفت تهران به کار پرداختم. در ضمن تربیت معلم یکساله را نیز به پایان بردم. در سال ۱۳۴۳ به عنوان آموزگار شاغل در دبیرستان به استخدام اموزش و پرورش مهاباد در آمدم. برای اخذ لیسانس به تهران رفت و آمد می‌کردم. می‌خواستم معانی و مقاصد قرآنی را بدانم و فهم کنم. به پیش این و آن مراجعه و در خدمت یکی از اساتید مهاباد به مطالعه و بررسی متن قران پرداختم. اما چون دوست داشتم از اوقات بیشترین بهره را ببرم و هر چه زودتر با قرآن مجید آشنا شوم، لذا به یکی دیگر از آقایان مراجعه کردم و تقاضا نمودم در خدمت ایشان به بررسی و وارسی قرآن بپردازم. در روز و ساعات معین در خدمت‌شان حضور پیدا کردم و چهار زانو نشستم. پس از ترجمه چند آیه از سوره‌هایی که پیوسته در نمازها آنها را تلاوت می کند از بیان معانی درماند و عذر مرا خواست، به هرحال تفسیرهای زیادی را خریداری و مطالعه کردم، مشکلات را از این و آن پرسیدم تا توانستم در ساحل اقیانوس بیکران قرآن به شنا بپردازم… معتقدم.. حرکت و برکت…رنج و گنج… با خدا باش با تو خواهد بود و او همگان را بس است.«و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا» با خدا عهد است که آن چه را می‌آموزم به دیگران یاد بدهم و برایشان بنگارم.

برگرفته از وب سایت عقیدهدکتر خرمدل مصطفی ترجمه تفسیر قرآن کریم استاد زندگینامه دانشگاه کردستان مهاباد مشاهیر مفسران دهبکر روستا
ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 3 آذر ماه، 1390 توسط administrator  پرینت

مرتبط باموضوع :

 زندگینامه زنده یاد ابرهیم یونسی  [ پنجشنبه، 20 بهمن ماه، 1390 ] 2975 مشاهده
 اخلاص و وضعیت ذهنی شیخ سعید نورسی و وصیت ایش  [ دوشنبه، 10 اسفند ماه، 1394 ] 325 مشاهده
 نرم افزار جامع قرآنی تسکین  [ پنجشنبه، 23 آبان ماه، 1392 ] 2331 مشاهده
 مصاحبه باعدنان حسینی سازنده نرم افزار تسکین  [ سه شنبه، 26 دي ماه، 1391 ] 2737 مشاهده
نام شما: مسلم انصاري

در مورخه : دوشنبه، 4 شهريور ماه، 1392
من در سال 1371 در دانشگاه كردستان در خدمت اين استاد فرزانه بودم آنقدر استاد متواضع و آرام و متين و در عين حال مطلع بود و مانند پدري مهربان سر كلاس با ما بر خورد ميكرد ايشان بسيار فعال بود و من در طول اين مدت 4 ساله هيچگاه ايشان را بيكار در اتاق و محل استراحتش نيافتم و پيوسته مشغول مطالعه بودند از شيراز شهر راز دست استادم را ميبوسم و براي سلامتي ايشان دعا ميكنم راستي اگر ممكن است شماره موبايل استاد و ايميل دكتر محمود ابراهيمي را به همين ادرس بفرستيد كار شما كه اساتيد گرانقدري همچون دكتر مصطفي خرمدل را به جهانيان معرفي ميكنيد ستودني است و به شما خسته نباشيد ميگويم
جوابیه ها

نام شما: فوزیه جوانمردی

در مورخه : پنجشنبه، 28 آبان ماه، 1394
با سلام برایم من سوالات زیادی در زمینه قرآن پیش آمده و در حال تحقیق در این زمینه هستم من از مدتها قبل با این استاد بزرگوار و فرزانه آشنا بودم خواهشمندم شماره ایشان را برایم بفرستید مطمئن باشید در نزد خدا بی پاداش نخواهد بود.
ارسال جوابیه ]

ارسال جوابیه ]

نام شما: محمد

در مورخه : چهارشنبه، 22 بهمن ماه، 1393
سلام استاد گرامی خسته نباشید خیلی خوشحالم که شما راشناختم البته از طریق زندگی نامه وتفسیر نورتان از شما به خاطر این که در گسترش دین وعلم زحمت میکشید والبته زحمات زیادی کشیدید ممنونم بنده از خواندن زندگی شما چند چیز رایاد گرفتم واطلاعی هم که به دست اوردم شما در رشته دبیری زبان وادببات عرب مدرک دکتری گرفتید بنده هم الان در اانشگاه فرهنگیان همین رشته را میخوانم از شمامیخوام بنده را راهنمایی کنید تا در این رشته ودر امور دینی موفق شوم وبرای جامعه سود مندشوم وخدارا خوب شناسم
ارسال جوابیه ]

نام شما: روشن دل حافظ ادریس رئیسی

در مورخه : يكشنبه، 6 مهر ماه، 1393
سلام خسته نباشید.....من چند مشکل دارم در تفسیر ..میخاستم با خود دکتر تلفنی حرف بزنم اگ امکان هست شماره دکتر برای من ارسال بفرمایید...حافظ ادریس
ارسال جوابیه ]

نام شما: jamal abdolazadeh

در مورخه : چهارشنبه، 5 آذر ماه، 1393
جناب دكتر اززحمات بي وقفه جنابعالي در زمينه علوم قرآني وخدمت به دين اسلام سپاسگزارم. من الله التوفيق
ارسال جوابیه ]

نام شما: شاهو

در مورخه : پنجشنبه، 6 فروردين ماه، 1394
سلام خسته نباشید... ارزوی توفیق وکمال را براتون دارم من ترجمه تفسیر نور را خوندم بسیار جالب و رسا ترجمه کرده ای خیلی خوشحالم که از زندگی نامه شما مطلع شدم که برام درس هایی وجود دارد...به امید روزی که شما را از نزدیک ببینم ...التماس دعا
ارسال جوابیه ]

نام شما: حسين محمدزاده

در مورخه : پنجشنبه، 4 تير ماه، 1394
با سلام من چند سئوال قرآني دارم لطفاً ايميل و يا شماره تلفني از استاد خرمدل داريد در اختيار مي بگذارديد. متشكرم
ارسال جوابیه ]

نام شما: مهدي مالمير

در مورخه : جمعه، 6 شهريور ماه، 1394
دكتر با عرض سلام و دعاي خير مدتي است كه لطف خدا شاملم شده و قرآن رو با معني و تفسير شما به اتمام رسوندم. ازتون تشكر ميكنم كه تفسيرتون انقدر به دل نشين و اموزنده است . انشالا هميشه سايه شما بالاي سر طالبين علم و درك و يادگيري قرآن باشه. وسلام و عليكم ورحمه اله. خدانگهدار
ارسال جوابیه ]

نام شما: xalil

در مورخه : جمعه، 21 خرداد ماه، 1395
با عرض سلام ، ببخشید اگه امکان داره شماره و یا ایمیل استاد را برام بفرستین چند تا سوال دارم خیلی واجبه ... با نهایت تشکر.
ارسال جوابیه ]

نام شما: ام البنین خالقیان

در مورخه : سه شنبه، 8 تير ماه، 1395
سلام از ترجمه قران بسیار خوب استاد سپاسگزارم ترجمه استاد در خیلی موارد ما را از رجوع به تفسیر باز میدارد با این حال سوالاتی برایم مبهم است میشه لطف کنید شماره تماس ایشون رو بدید؟ ممنونم
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب