پیغام کوتاه
ارشيو پيغام کوتاه   

 

سبک زندگی اصیل ایرانی در آستانه فراموشی است

قدیم ها زندگی های خانوادگی شکل دیگری بود. دورهم نشستن های خانوادگی هر شب در حیاط بزرگ یا در پذیرایی بزرگ خانه تشکیل می شد و بزرگ ترها و کوچک ترها دور هم می نشستند و از همدیگر می گفتند. در کنار هم بودن، طرح مشکلات، کمک برای رفع آنها، تلقین عشق و محبت و آرامش ذهنیتی است مهم ترین معانی است که با مطرح شدن اسم «خانواده» در فکر انسان نقش می بندد. اما امروزه به دلیل مشکلات و شیوه جدید زندگی که وجود دارد در کنار هم بودن بین افراد خانواده بسیار کم شده که همین موضوع به یکی از نگرانی های جامعه تبدیل شده است.

دکتر سعید معیدفر جامعه شناس، در مورد شیوه جدید زندگی به تهران امروز می گوید: یک سری مسائل وجود دارد که بخشی از زندگی امروز شده اند. باید پذیرفت که خانواده امروز به تدریج ویژگی های سنتی خود را از دست می دهد و اگر در گذشته افراد یک خانواده درهمه بخش های تولید مصرف، تفریحات، تصمیم گیری ها و حتی اقتصاد هم با یکدیگر تعامل داشتند. اما امروز اعضای خانواده در حوزه تولید نقشی ندارند و یک واحد مصرف کننده شده اند.

این استاد جامعه شناسی می گوید: شیوه معیشتی جدید خود به خود موجب تفکیک نقش ها و جدا شدن اعضای خانواده در بسیاری از زمینه ها می شود. به اعتقاد دکتر معیدفر، خانواده امروزی عمدتا نقش تولید مثلی دارد و بعد هم با بزرگ شدن بچه ها خانواده قبلی از هم می پاشد و این برعکس دوران قدیم است که بچه ها همچنان در حاشیه خانواده بزرگ باقی می ماندند و بعد از ازدواج با خانواده پدر و مادر در یک جا زندگی می کردند و یک فعالیت اقتصادی را دنبال می کردند.

این جامعه شناس معتقد است بخشی از این سبک زندگی تحمیلی زندگی مدرن است و چاره ای جز تن دادن به آن هم وجود ندارد.او می گوید: شیوه زندگی امروزی راه چاره ای ندارد و قابل بازگشت به گذشته هم نیست. گاهی اوقات هر کدام از اعضای خانواده برای خود شغل متفاوتی دارند و یکدیگر را در طول روز نمی بینند. در خانواده هایی که افراد آن صمیمی تر هستند شاید در یک فرصت کوتاه شبانه با هم غذایی بخورند. در گذشته اعضای خانواده در کنار هم به تفریح می پرداختند و حتی تلویزیون می دیدند اما امروزه احتمال دارد در هر خانه چند تلویزیون یا کامپیوتر وجود داشته باشد که هر کدام از افراد خانواده را به سمت خود می کشد. این اقتضای زندگی جدید است و خود به خود باعث می شود که ارتباط خیلی نزدیکی که قبلا بین اعضای خانواده بود کم کم از بین برود. در وضعیت فعلی باید به دنبال راه چاره ای بود که طبق آن اعضای جامعه و خانواده با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند.

این استاد دانشگاه درباره آینده این شیوه زندگی می افزاید: برخی از جامعه شناسان بر این اعتقادند که افراد یک جامعه این تعامل را در واحد های صنفی و اجتماعی دیگر، نهادهای اجتماعی، NGO ها با هم پیدا می کنند. حتی برخی معتقدند با پیشرفت روندی که پیش رو داریم، امکان دارد خانواده موجودیت خود را در آینده کم کم از دست بدهد و دیگر هیچ سنخیتی بین اعضای خانواده برای با هم بودن وجود نداشته باشد.

اما در همین سال های گذشته برخی از کارشناسان امور خانواده و متخصصان حوزه های اجتماعی، از متلاشی شدن نهاد خانواده در ایران به دلیل تن دادن به سبک زندگی مدرن فعلی خبر می دهند. دکتر محمد زاهدی اصل مددکار اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی یکی از این افراد بود که چند وقت پیش در گفت وگو با تهران امروز اعلام کرد که گرایش به تجرد گزینی و تن دادن به سبک زندگی جدید باعث شده دهه ۹۰دهه فروپاشی نهاد خانواده در ایران باشد. موضوعی که دکتر معید فر چندان با آن موافق نیست. او می گوید:اما مطرح کردن این بحث ها در مورد جامعه ایران، زود است. زیرا هنوز نهادهای اجتماعی دیگر زور زیادی پیدا نکرده و مهم نشده اند. ضمن آن که خانواده همچنان دارای اهمیت بالایی است. به رغم تمام این تغییرات اعضای خانواده به هم دلبسته هستند.

پدر و مادرها نیز تمام وجود و دارایی خود را در اختیار فرزندانشان می گذارند و برای آنها تلاش می کنند. همچنین سهم عمده شخصیتی فرزندان از خانواده تغذیه می شود و براساس تحقیقات گروه مرجع فرزندان هنوز هم والدین آنها هستند. با توجه به تغییرات و به رغم ایرادهایی که به سبک زندگی، تحولات اقتصادی و اجتماعی وارد می شود خانواده در جامعه ایران دارای اعتبار بالا و مهم ترین نهاد اجتماعی است که در درون آن افراد یک جامعه با هم تعامل دارند و هنوز نهادهای بزرگ تر نتوانستند جایگزین آن شوند و آنقدر ها که شنیده می شود خانواده ایرانی از هم گسیخته نیست. البته نباید دلخوش کنیم و بگوییم نباید نگران بود.

این جامعه شناس به عواقب بی اعتنایی به خانواده اشاره کرده و می افزاید: متاسفانه در دهه اخیر عدم توانایی ساماندهی جامعه، بحران های اقتصادی، مشکل تورم، اشتغال، بیکاری و همچنین عدم برنامه ریزی در حوزه های تعلیم و تربیت فشار های هنگفتی به خانواده وارد کرده است. اما این خانواده همچنان در این سختی ها توانسته استحکام خود را حفظ کند. این روزها اتفاقات هشدار دهنده زیادی رخ می دهد که باید به آنها توجه مضاعفی شود. بسیاری از قتل ها و خشونت ها در درون خانواده اتفاق می افتد. محققان با توجه به آمار و درصد بالا معتقدند خشونت های اجتماعی در خانواده اتفاق می افتد.

این حاکی از تحت فشار شدید بودن خانواده است. مسئولان با بی کفایتی باعث شدند تمام فشارهای جامعه اقتصادی، اجتماعی، تربیتی و حتی سیاسی بر سر خانواده خراب بشود. در موقعیت زمانی که فشارها برخانواده زیاد می شود، مسلما آسیب و صدمات زیادی به آن خواهد خورد. از جمله این آسیب ها می توان به ایجاد خشونت بین اعضای خانواده، زن و شوهر، پدر، مادر و فرزندان اشاره کرد. اگر بخواهیم به کمک خانواده بشتابیم، باید از این فشار ایجاد شده بر به خانواده بکاهیم. خانواده زحمت خود را می کشد. و این مسئولان هستند که نتوانستند در کمتر کردن این بار سنگین کاری کند و هزینه سنگین تعلیم و تربیت را هم بر دوش خانواده انداخته اند.

بیش از هر چیز باید برنامه ریزی های علمی و دقیق و کارآمد صورت بگیرد تا خانواده بتواند نقش همیشگی و انسجام بخش خود را ایفا کند.وی درباره خانواده های مرفهی که دچار عدم انسجام شده اند نیز می گوید: اگر آمارها را نگاه کنید، بیشترین خشونت ها و فشارها بر خانواده های طبقات پایین است. در خانواده های مرفه این خشونت به این شکل و شمایل نمود پیدا نمی کند. طبیعی است اگر پدری بیکار باشد و نتواند پاسخگوی نیازهای خانواده باشد روابط آنها به خشونت گرایش پیدا خواهد کرد.

البته ممکن است رفاه بیش از حد هم مشکل ایجاد کند، اما صدمات و آسیب های فقر بسیار بیشتر است. برخی جامعه شناسان هم معتقدند وقتی در یک جامعه بی عدالتی وجود داشته و فاصله طبقاتی زیاد باشد، معمولا از هر دو سو مشکل ایجاد می شود. ناکارآمدی می تواند فاصله های طبقاتی بیشتر کند و در ثروت بیش از اندازه و فقر شدید نابسامانی ایجاد کند. ما در اعتقادات و ادبیات دینی هم روایات زیادی داریم مبنی بر اینکه «فقر از هر دری وارد شود، فساد، کفر، بیچارگی و تباهی همراه آن وارد می شود.»زندگی زندگی ایرانی ایرانی سبک زندگی زندگی قدیم شب نشینی خانواده
ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 5 شهريور ماه، 1392 توسط Administrator  پرینت

مرتبط باموضوع :

 افتخاری دیگر برای روستای شمشیر  [ يكشنبه، 2 تير ماه، 1392 ] 1510 مشاهده
 چه کسی غذام خورد  [ يكشنبه، 27 فروردين ماه، 1391 ] 1533 مشاهده
 جشن ها و مراسم های کردستان در ماه مولود  [ سه شنبه، 17 دي ماه، 1392 ] 1865 مشاهده
 زندگی از دیدگاه دکتر شریعتی  [ يكشنبه، 6 آذر ماه، 1390 ] 1812 مشاهده
 درد و عیب اساسی ما ایرانیان  [ جمعه، 20 بهمن ماه، 1391 ] 1459 مشاهده
نام شما: یاسمن

در مورخه : دوشنبه، 18 آذر ماه، 1392
خیلی ممنون به من و همسرم خیلی کمک کرد
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب